Projektowanie domu z instalacją fotowoltaiczną – jak się za to zabrać i dlaczego jest to opłacalne?

Wybierając projekt domu, często podchodzimy do tego w sposób pragmatyczny – za główne kryteria przyjmujemy estetykę i funkcjonalność, nieco mniej pochylając się nad rzeczami takimi jak chłodzenie budynku, jego wentylacja czy dobór systemu ogrzewania.

Niekiedy po wybudowaniu domu, gdy dochodzi do pierwszej płatności rachunków, łapiemy się za głowę i rwiemy z niej włosy – wychodzi bowiem na to, że rzeczy takie jak koszt centralnego ogrzewania, czy grzanie ciepłej wody użytkowej stają się jednym z większych wydatków w ramach naszego budżetu domowego.

Tak naprawdę, to decyzja na temat tego, jaki system grzewczy wykorzystamy w naszym domu, powinna zostać podjęta już na samym początku, podczas wyboru projektu. Jest to zabieg, który pozwoli na uniknięcie późniejszych komplikacji przy wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań takich jak instalacja fotowoltaiczna lub solarna, czy też pompa ciepła.

Gdzie powinien być umiejscowiony budynek?

Odpowiednie umiejscowienie budynku jest kluczowym aspektem w trakcie fazy projektowania domu. Dach, bądź inne miejsce, w którym planujemy zamontować instalację fotowoltaiczną, powinien być skierowany na południe – wpływa to korzystnie na wydajność pracy paneli fotowoltaicznych i ich szeroko pojętą sprawność.

Każde odchylenie od południa sprawia, że sprawność paneli spada, co przekłada się bezpośrednio na to konieczność zwiększenia powierzchni generatora fotowoltaicznego – czyli w prostych słowach, musimy zainwestować w większą ilość paneli, po to, by pozyskać pożądany poziom energii.

Dom z fotowoltaiką – przyjaciel zieleni!

W chwili obecnej ciężko o rozwiązanie bardziej ekologiczne niż fotowoltaika, mówiąc oczywiście o możliwych sposobach zasilania i ogrzewania domu. Panele fotowoltaiczne nie krzywdzą środowiska naturalnego, są one bezemisyjne – znaczy to, że ich praca nie sprawia, że do atmosfery emitowane są zanieczyszczenia w postaci związków chemicznych, pyłów czy gazów.

Korzystanie z domowych elektrowni słonecznych to realny wpływ na ograniczenie szkodliwych pierwiastków w powietrzu: tlenki azotu, siarki, cząsteczki stałe – wszystkie te typowe dla kotłowni opalanych drewnem lub węglem szkodliwe toksyny nie będą wytwarzały się.

Jeśli wierzyć przeprowadzanym badaniom, wystarczy zaledwie 1000 kWh energii wyprodukować przy pomocy instalacji fotowoltaicznych, by emisja dwutlenku węgla została zredukowana o 812 kilogramów w skali roku!

Rozwój metod produkcji paneli fotowoltaicznych nowych generacji sprawia, że z roku na rok ślad węglowy związany z tym procesem jest coraz mniejszy (śladem węglowym nazywa się wyliczenie emisji całkowitej gazów cieplarnianych w trakcie pełnego cyklu „życia” produktu, wyraża się go w postaci ekwiwalentu dwutlenku węgla na jednostkę produktu).