Oszczędzanie na cieple?

Jeśli kiedykolwiek w sezonie grzewczym po otrzymaniu rachunków za prąd i ogrzewanie złapałeś się za głowę i miałeś ochotę rwać z niej włosy, bądź po prostu jesteś oszczędny i wydanie nawet jednej złotówki wiąże się z tym, że oglądasz ją z każdej strony, powinieneś rozważyć wprowadzenie w swoim życiu oszczędności na ogrzewaniu.

Ogrzewanie, w przeciwieństwie do jedzenia, jest czymś na czym łatwiej jest oszczędzić, zwłaszcza jeśli ma się odpowiednią motywację. Ceny energii elektrycznej i ogrzewania – pomimo wynajdywania się coraz to nowszych dostawców, zapewniających niską i konkurencyjną kwotę miesięczną za korzystanie z ich usług – stale rosną, a tendencja niestety nie zmieni się zbyt szybko. Co więc można zrobić, by oszczędzić na ogrzewaniu?

Przede wszystkim zainwestuj w termostat!

Urządzenie to pozwoli Ci kontrolować temperaturę w pomieszczeniach i umożliwi sprawdzenie w każdej chwili, ile stopni Celsjusza jest akurat w kuchni, łazience czy ubikacji. Zainstalowany przy grzejniku termostat umożliwi Ci automatyczną regulację temperatury zwłaszcza wtedy, gdy możesz ją obniżyć (taką porą jest choćby pora snu). Zastosowanie termostatu może jednorazowo obciążyć Twój portfel pewną kwotą, jednakże pozwoli Ci to na zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca, co – patrząc na większy obrazek – okaże się być bardzo trafioną inwestycją!

Zastanów się nad ociepleniem budynku.

Gdy zależy Ci na uzyskaniu najlepszego możliwego kompromisu pomiędzy zachowaniem ciepła w domu, a zachowaniem pieniędzy w portfelu, powinieneś zastanowić się nad instalacją ocieplenia ścian zewnętrznych budynku. Jest to wydatek jednorazowy, który – przy prawidłowym wykonaniu – pozwoli Ci obniżyć wysokość comiesięcznych rachunków o nawet kilkaset złotych, a wszystko to za sprawą zmniejszenia ilości energii koniecznej na grzanie wyziębionych pomieszczeń.

Dobierz odpowiedni do swoich wymagań sposób ogrzewania

Zakładając, że nie korzystasz z miejskiej sieci ciepłowniczej, masz możliwość dokonania wyboru tego, czym będziesz grzać swoje domostwo. Gaz ziemny nie jest jedynym wyborem, masz do wyboru także inne rozwiązania: ogrzewanie olejowe, a także biomasy takie jak ekogroszek czy pellet. Zdecydowanie warto pochylić się nad tematem i poświęcić odpowiednią ilość czasu na przemyślenia, jako że każdy z tych sposobów ciągnie za sobą inne wydatki związane z instalacją i eksploatacją. Dodatkowo, istnieje szansa, że istnieją przeciwskazania, które staną Ci na drodze do skorzystania z któregoś z tych rozwiązań.

Add a Comment