Odnawialne źródła energii

Specjaliści od dawna już alaramują, że nasza planeta jest na skraju wyrzymalości, a działalność człowieka wykańcza środowisko, co może w perspektywie wielu lat stać się przyczyną globalnej tragedii. W związku z tym coraz więcej i głośniej prowadzi się dyskusje publiczne na temat ekologii i tego, co możemy zrobić, aby poprawić kondycję Ziemi. Obejmują one również używanie surowców naturalnych i niewyczerpywalnych jako podstawy dla odnawialnych źródeł energii.

Wykorzystywanie węgla i ropy jako źródeł energii ma negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na gospodarkę. Konwencjonalne źródła energii stopniowo się wyczerpują, przez co trzeba ich szukać w najodleglejszych miejscach na naszej planecie. Doprowadza to do ocieplenia klimatu, który z kolei może doprowadzić do tego, że za jakiś czas poziom wód podniesie się i unicestwi wiele tętniących życiem miast.

Cieplejszy klimat, który nam grozi, wpływa również na przestrzestrzenianie się chorób zakaźnych, a zanieczyszczenie powietrza sprzyja rozwojowi chorób układu oddechowego, a także nowotworów. Jakie są alternatywy, które sprawią, że powstrzymamy ten proces na czas, aby nasze wnuki ogły odwiedzić Wenecję, zobaczyć gatunki zwierząt, które są dziś zagrożone, i żyć zdrowo? Najpopualrniejszymi odnawialnymi źródłami energii są energia promieniowania słonecznego i energia wiatrowa. W wielu krajach na świecie pojawia się coraz więcej wiatraków energetycznych, a na dachach coraz większej ilości gospodarstw można zauważyć panele fotowoltaiczne. Choć sama instalacja to spory wydatek, pieniądze te w ciągu dziesięciu lat zwracają się z nawiązką, a ponadto mamy świadomość, że dzięki temu dbamy o ekologię.

Na pierwszym miejscu w kwestii wykorzystania tych dwóch odnawialnych źródeł energii jest Azja, ale i w naszej części Europy coraz więcej osób na nie się decyduje. Równie wielki potencjał w energetyce ma woda, której ruch można zamienić na energię kinetyczną. Mniejszą popularność tej metody można zrzucić wyłącznie na wysokie koszty produkcji. Z kolei energia biomasy to wykorzystanie wszelkich biodegradowalnych odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego na przykład drewna, roślin czy biogazu. Energia geotermalna znajduje zastosowanie w krajach, pod którymi znajduje się ciepła woda i skały. Należy do nich na przykład Islandia, gdzie za pomocą odwiertów pozyskuje się gorącą wodę i parę wodną. Stosowanie wszystkich odnawialnych źródeł energii nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami dla środowiska, dlatego też prognozuje się, że są one przyszłością energetyki na świecie.